Zaman yönetimi konusunda yardımcı olacak 8 önemli ipucu

Muhammet Ali
15 Haziran 2015 Pazartesi
0

Bir çok kişinin işte, aile, düşünceleriyle, uykusuyla vb. Problemleri olur bizce bunların hepsini topladığımızde karşımıza çıkan sorun zaman yönetimi yapamamaktır.

 

1- Bütün takvimlerinizi birleştirin.

Bilgisayarınızdaki, evinizin duvarındaki, telefonunuzdaki bütün takvimlerin aynı şeyi söylemesini sağlayın. Bu sizin için zor olacaksa sadece bir tane takvim kullanın ve her şeyi orada tutmaya özen gösterin.

2- Her proje için hareket planı oluşturun.

Her projede etki yaratabilecek, verimli adımlar vardır. Zaman ve çabadan tasarruf etmek açısından bu adımları iyi tanımlamalı ve bunlara harfiyen uymalıyız. Projeye başlarken bu adımların belirlenmesi çok sağlıklı olacaktır.

3- İlk olarak en önemli aktiviteleri zamanlayın.

Önemli konular için gereken vakti ayırdıysanız daha önemsiz konular için vakit bulmakta kolaylaşacaktır.

4- Harcadığınız zamanı sorgulayın.

En az bir veya iki haftalık zamanınızda ne yaptığınızı bir yere yazın ve ne kadar zamanınızın boşa gittiğini öğrenin. Böylece sonraki zaman ayarlamalarınızı daha da kolaylaşacaktır.

5- Kesintileri en aza indirmeye çalışın.

Gündelik yaşamda sizi projeden alıkoyacak bütün aktivitelerden vazgeçin. Gerekli durumlarda telefonunuzu kapatın, Facebook, Twitter ve özellikle Whatsapp kullanmayın.

6- Beklenmeyeni bekleyin.

Zamanınızı doğru kullanıyorsunuz, her şey yolunda gidiyor, tüm proje adımlarına uyuluyor. Ne kadar güzel her şey yolunda diyebilirsiniz ama tedbiri hiç bir zaman elden bırakmayın. Örneğin 15 dakikalık mesafedeki bir yere gitmeniz gerekiyorsa bunu karşıdakilere 25 dakika olarak söyleyin. Böylece beklenmeyen bir şeyle karşılaştığınızda da geç kalma ihtimaliniz azalacaktır.

7- Beyninizi dinlendirmek için molalar alın.

Ben zamanımı 45 dakika projeye odaklanma ve 15 dakika başka bir şeyle ilgilenme olarak kullanıyorum. 45 dakika odaklanmadan sonra odaklanma gücümüz düşmeye başlar ve performansta düşme görülür. 15 dakika süre içinde de sizi 45 dakikadır yapmakta olduğunuz aktiviteden uzaklaştıracak şeyler yapın.

8- Kağıt üzerinde düşünün.

Kendinizi köşeye sıkışmış hissediyorsanız, kafanızdaki her şeyi bir yerlere yazın. Sorunu kağıt üzerinde tanımlamak sorunu küçültmede size yardımcı olacaktır. Sorunu ortadan kaldıracak olası bütün çözümleri yazın. Ve tebrikler sorun çözüldü :)

 

 Yorum yaz