Veritabanından Tablo Çekme
64x64

Yunus Emre

24.8.2015 00:00:00

Merhaba arkadaşlar .netde hazırladığım bir projenın sql üzerinden tablo çektim ancak 2 adet tablom gelmedi update yapıyorum seçiyorum ancak gene gelmiyor sıkıntı nerde ? 

64x64

Muhammet Ali

25 Ağustos 2015 Salı

Merhaba eğer Entityframework Model kullanıyor iseniz veri tabanı bağlantısı için modeli silip tekrar deneyiniz bazen böyle sorunlar olabiliyor.Tabloya yeni bir alan eklediğinizde bazen update ile de gelmeyebiliyor.Dediğim gibi Entityframework kullanıyor iseniz modeli silip tekrar EntityDataModel eklemeniz.

Bunu haricinde Gelmeyen Tabloların ismi ile aynı isimde projenizde klasor veya aspx dosyası olduğunda siz veritabanını ekleseniz bile code behind da görmiyosunuz o tabloyu bunada dikkat edin Tablo ismini veya klasorun ismini değiştirip deniyebilirsiniz böyle bi durum var ise.

64x64

Yunus Emre

25 Ağustos 2015 Salı

denedim malesef aynı hata alıyorum ve aynı 2 tablo kalıyor..

64x64

Muhammet Ali

26 Ağustos 2015 Çarşamba

1-Öncelikle proje solution da bulunan  Model.edmx çift tıklayarak açılan diagramda gelmeyen dediğiniz iki tablo yer alıyormu bunu kontrol edin.Eğer var ise bu tablolar orda ilk yorumda bahsettiğim aynı isimde klasör veya aspx dosyası olması ile alakalıdır.Böyle bir sorun var ise buna göre bir çözüm üretebiliriz.

2-Modeli yükledikten sonra bu iki tablo ile ilgili hata exception alıyor iseniz bu hata mesajını paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

3.Silip tekrar model kurma olayını birde web.config dosyası içideki <connectionStrings></connectionStrings> lerle birlikte arasındaki kod ları temizleyip clean Rebuild yaptıktan sonra tekrak model eklemeyi deneyiniz.

Söylediğim gibi aldığınız hata varsa bu hatayı paylaşırsanız daha sağlıklı olur.Yada  1.Adımı kontrol ederseniz orda Modelde gözüküyor Code behind da gözükmüyor  ise tablolar ona göre bir çözüm üretebiliriz.

64x64

Muhammet Ali

26 Ağustos 2015 Çarşamba

4-Bu iki tablo da ID lerine otomatik artan primary key vermedi iseniz bu yüzdende gelmiyor olabilir.Sql den Tabloya sağ tıklayıp Disagn dan kontrol edin.Ara tablolarda bende o sıkıntıyı yaşamıştım sadece ıd tuttuğum tablolarım modelde gelmiyordu.Bunu kontrol edebilirsiniz 3.bir tabloya özel ıd verip onu Set primary key olarak işaretler iseniz tabo gelicektir.

Adımlardan hangisinde sorun var ise buna göre yardımcı olamaya çalışırım.

Yorum yaz